|
Warzywa do zupy
fot. Mariusz Izdebski
Wersja do druku
Prześlij przepis znajomemu
Składniki:
1 kg marchewki
500 g pietruszki
5-6 cebuli
1 duży seler
250 g koperku
250 g natki pietruszki
500 g soli
ew. 500 g czerwonej papryki i 1 kg pomidorów
Sposób przyrządzania:
Wszystkie warzywa płuczemy. Cebulę, marchewkę, pietruszkę i selera obieramy. Jeżeli chcemy dodać paprykę i pomidory, to z papryki usuwamy gniazda nasienne, a pomidory sparzamy wrzątkiem i obieramy ze skórki. Marchewkę, pietruszkę i selera ucieramy na tarce do jarzyn, cebulę kroimy w kostkę, a natkę pietruszki i koperek siekamy. Wszystkie jarzyny mieszamy dokładnie w misce wraz z solą (jeżeli nie dodajemy papryki i pomidorów, to wsypujemy połowę soli). Pomidory kroimy w kostkę, paprykę w paski. Dodajemy je do pozostałych warzyw, jeśli chcemy potem używać mieszanki, np.: do gulaszu. Jeżeli dodajemy pomidory i paprykę, to wsypujemy pozostałe 250 g soli. Słoiki wyparzamy, przekładamy do nich mieszankę, mocno zakręcamy i odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce. Mieszanka może być stosowana do zup, sałatek, potraw mięsnych i rybnych.
Flaki po warszawsku
Wersja do druku
Prześlij przepis znajomemu
Składniki:
2 kg gotowych flaków wołowych
2 marchewki
2 pietruszki
1/2 dużego selera
2 średnie pory
5 dag masła do zasmażki
5 dag mąki
1 łyżka bułki tartej
1 łyżkę stołową drobno posiekanej cebuli
1/4 łyżeczki mielonego imbiru
1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
pieprz,sól,ziele angielskie
1 łyżeczkę słodkiej papryki
2 listki laurowe
1 łyżkę majeranku.
Sposób przyrządzania:
Gotowe surowe flaki, po wyjęciu z opakowania dokładnie umyć pod bieżącą wodą.Gotować 20 minut, a następnie wodę odlać. Flaki zalać uprzednio przegotowanym rosołem wołowym. Gotować około 4 godzin, aż będą zupełnie miękkie. Podczas gotowania stale uzupełniać rosół. Ugotowane flaki kroimy na cienkie paseczki jak makaron. Ponownie wkładamy do rosołu, którego powinno być około 3,5 litra. Warzywa pokroić w słomkę.Przełożyć do garnka, dodać 1 łyżkę masła,trochę wody i dusić często mieszając. Miękkie warzywa dodać do flaków i dokładnie wymieszać.Przygotować zasmażkę z masła i mąki oraz bardzo drobno posiekanej cebuli. Udusić na maśle cebulę, a gdy się zeszkli, dodać mąkę i bułkę tartą. Potem rosół, rozprowadzając bardzo dokładnie drewnianą łyżką. Następnie wlać ją do flaków i dokładnie wymieszać. Dodajemy do flaków przyprawy. Na samym końcu flaki solimy i gotujemy na małym ogniu 20 minut, aż staną się zawiesiste.Podawać na gorąco z bulką.
Kaszanka
Wersja do druku
Prześlij przepis znajomemu
Składniki:
50 dag kaszy gryczanej
1 kg ziemniaków
1 cebula
5 ziaren ziela angielskiego
listek laurowy
sól, pieprz
25 dag wędzonej słoniny
Sposób przyrządzania:
Sparzyć kaszę. Ziemniaki obrać, zetrzeć, odcisnąć. Wymieszać z kaszą i drobno posiekaną cebulą. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Masę nałożyć do specjalnie uszytych z płótna wąskich woreczków. Zawiązać końce sznurkiem. Gotować w wodzie z przyprawami przez ok. 25 min. Następnie włożyć na chwilę do zimnej wody . Następnie wyłożyć zawartość woreczków na deskę. Krajać w plasterki o grubości 1,5 cm . Smażyć na gorącym tłuszczu wytopionym ze słoniny. Podawać z czerwoną kapustą.
Nadzienie mięsne do pierogów lub pasztecików
Wersja do druku
Prześlij przepis znajomemu
Składniki:
okrawki z mięs
Sposób przyrządzania:
Na ogół nie ma potrzeby robienia nadzienia na zapas, ale czasami zdarza się, że pozostają nam okrawki mięsa, z którymi nie bardzo wiemy co zrobić. Swego czasu również na wakacje jeździło się z całą wałówką, żeby zaoszczędzić trochę cennych i niedostępnych dewiz. Dlatego warto czasami przypomnieć sobie stare metody konserwowania mięsa. Okrawki z pieczonych lub gotowanych mięs mielimy tak, jak do pasztecików, przynajmniej dwukrotnie na drobnym sitku i wkładamy do słoja. Przyprawiamy je dopiero, gdy będziemy je wyjmować ze słoików. Słoje wkładamy do dużego garnka, kładąc na dno drewniana lub metalowa podstawkę. Zalewamy wodą do takiej wysokości, żeby podczas gotowania nie dosięgała ona pokrywek słoików. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy w zależności od pojemności słoików: 1 godzinę dla słoików półlitrowych, półtorej godziny dla litrowych, a dwie godziny dla półtora litrowych. Po gotowaniu pozostawiamy słoiki w garnku, dopóki nie ostygną, po czym przenosi na 24 godziny do ciepłego pomieszczenia
wszystko od Macieja Kuronia:)
[link widoczny dla zalogowanych]
Grey,Ewa G zabralam wasze wiersze
|
|
|
|