www.polana.fora.pl Forum dyskusyjne Życie po życiu, Kontakt ze Zmarłymi, Odzyskiwanie Dusz, Oczyszczanie Energii, Egzorcyzmy, Świadome Śnienie, Oobe, Radykalne Wybaczanie, Rozwój Duchowy
Opowiesci o perzu - Wysłany: Sob 9:40, 03 Mar 2012
Grey Owl
Gość
Aga w Chmurach opowiedziała dziś o perzu w dietach, a perz wart jest osobnego tematu, no nie ?
Wiec założyłam
- Wysłany: Sob 8:43, 03 Mar 2012 PRZENIESIONY Sob 9:41, 03 Mar 2012
Aga_w_chmurach
Gość
znalazłam o perzu:
Perz znają wszyscy. Jest bardzo popularną rośliną wyrastającą wszędzie tam, gdzie nic innego rosnąć nie chce. Wygląda jak trawa, tylko rzadsza i w gorszym, szarawym kolorze. Dzięki długim, żywotnym korzeniom (nazywamy je prawidłowo kłączami) perz jest bardzo ekspansywny i trudny do wytępienia. Ogrodnicy rozmowy o perzu zaczynają od brzydkiego słowa.
Co innego zielarze. Lubimy perz, bo dostarcza surowca (tak się nazywa każde zielsko używane w medycynie) o działaniu moczopędnym. Tak więc kłącze perzu (wraz z korzeniami i kawałkami źdźbła) jest składnikiem mieszanek moczopędnych, może też być stosowane oddzielnie w postaci np. herbatki. To bardzo dobry pomysł, bo w stanach zapalnych dróg moczowych zazwyczaj wskazane jest wypijanie dużych ilości płynów.
I tu uwaga: jest sporo różnych leków ziołowych działających na układ moczowy. Inne zioła moczopędne stosuje się w stanach zapalnych dróg moczowych, a inne wtedy, gdy chcemy zlikwidować np. obrzęki przed miesiączką. Kłącze perzu zawiera związki o działaniu osmodiuretycznym (trudno, musi być trochę mądrze i naukowo). To są takie substancje jak mannit czy sorbit. Roślinne związki osmodiuretyczne zwiększają wydalanie wody przez kanaliki nerkowe, ale nie wpływają na bilans elektrolitów (czyli magnez, sód, chlor itp.), dlatego słabo nadają się do zwalczania obrzęków czy terapii wspomagającej w nadciśnieniu. Natomiast świetnie „płuczą” nerki i pęcherz moczowy, a więc perzem wypłukujemy bakterie w zapaleniach pęcherza i piasek z nerek.
Inne surowce o podobnym działaniu (czyli zawierające w/w związki ) to korzeń selera i owoc jarzębiny. Ten ostatni stosowany jest raczej jako łagodny środek przeczyszczający. Kłącze perzu bywa też składnikiem mieszanek przeciwkaszlowych. Chyba jako ciekawostkę mogę podać, że wyciągi z kłącza perzu bywają polecane w diecie cukrzycowej jako środek wspomagający. I to już wszystko o perzu. Nie znalazłam w żadnej mądrej książce o roślinach dobrego słowa o tym ziółku.
Perz właściwy (Agropyron repens). Surowcem zielarskim jest kłącze perzu (Agropyri rhisoma), oraz jego przetwory w skutecznych dawkach. Surowiec zawiera alkohole cukrowe (mannit i sorbit), 10% śluzu, olejek i saponiny, kwas krzemowy i krzemionkę.
Zakres stosowania: do zwiększania diurezy w stanach zapalnych dróg moczowych oraz zapobiegawczo w piasku nerkowym.
Przeciwwskazania: nieznane.
Interakcje: nieznane.
Dawkowanie: dawka dobowa 6-9g. surowca, przetwory odpowiednio. Sposób użycia: surowiec służy do sporządzania odwarów, inne przetwory galenowe do użytku wewnętrznego wg wskazań producenta. W czasie kuracji niezbędne jest dostarczanie dużej ilości płynów.
Lek. med. Ewa Wojas, 24-03-2009, zdrowemiasto.pl
- Wysłany: Sob 9:50, 03 Mar 2012
Dorota Anna
Gość
to se trochę uzupełnię))
Roślina lecznicza
Surowiec zielarski: kłącze (Rhizoma Agropyri) zawiera takie składniki, jak: inulina, saponiny, olejek eteryczny zawierający głównie kapilen, kwasy organiczne, substancje gumowe, śluzy (około 10%), krzemionkę, duże ilości węglowodanów - szczególnie trycytyny (3-18%), sole mineralne (zwłaszcza potas i żelazo), witaminę C).
Działanie: słabe przeczyszczające, moczopędne, przeciwbakteryjne, przeciwgorączkowe, żółciopędne. Największe zastosowanie znajduje w leczeniu chorób przemiany materii, jako tzw. ziółko czyszczące krew – w leczeniu choroby reumatycznej, dny moczanowej, trądziku. Jest surowcem bogatym w związki pochodne fruktozy – jest odpowiedni jako środek dietetyczny dla diabetyków. Używa się go po zatruciach, gdy trzeba z organizmu jak najszybciej usunąć trucizny, jak również po przebytych zakażeniach. Wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych. Stosowany jest także w leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych, przy obrzękach wątroby, zmniejszonym wydzielaniu żółci, kamicy żółciowej, hemoroidach. Najczęściej stosowany jest w postaci odwaru.
Odwar z kłączy (1 łyżkę stołową rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wody, doprowadzić do zawrzenia i od tego momentu gotować pod przykryciem przez 5-7 minut, przecedzić w razie potrzeby pić 2-3 razy dziennie po 2/3 szklanki) to bardzo skuteczny środek moczopędny i zalecany pomocniczo w cukrzycy. Jego picie stosuje się również w chorobach nerek, pęcherza moczowego, dolegliwości ze strony wątroby, kamicy nerkowej i żółciowej, złej przemianie materii i jako zioło „czyszczące krew”.
Zbiór i suszenie: zbiór następuje wiosną lub na jesieni. Zebrane kłącze myje się i suszy w przewiewnym cieniu. Po wysuszeniu kłącza są czyszczone z drobnych korzeni przybyszowych i krajane na odcinki do 1cm.
Inne zastosowania
Zastosowanie rolnicze perzu jest niewielkie – ziele i kłącza mogą być używane jako pasza dla zwierząt.
W okresach głodu dodawano do mąki zmielone kłącza perzu. Dodatek ten nie tylko ma własności odżywcze, ale również korzystnie oddziałuje na zdrowie.
Kłącza perzu obok korzenia ryżowego, były niegdyś używane do wyrobu włosia szczotek i mioteł. Współcześnie zastosowanie to zostało wyparte przez znacznie tańsze w produkcji włókna wykonane z tworzyw syntetycznych
z netu-http://pl.wikipedia.org/wiki/Perz_właściwy
poprawilam:lol:
Ostatnio zmieniony przez Dorota Anna dnia Pon 14:39, 05 Mar 2012, w całości zmieniany 1 raz
- Wysłany: Sob 10:19, 03 Mar 2012
Grey Owl
Gość
I tym rozmówkowym przypadkiem znalazłaś Ago coś dla siebie...
- Wysłany: Sob 11:52, 03 Mar 2012
Aga_w_chmurach
Gość
na to wygląda, a na wsi mam go do upojenia
- Wysłany: Pon 0:32, 05 Mar 2012
Grey Owl
Gość
Jeszcze o perzu - zrodlo w temacie "Ziola to zdrowie od natury" na forum "Domowy Zwierzyniec", adres : [link widoczny dla zalogowanych]
Perz właściwy
Agropyron repens
Część nadziemna perzu nieco przypomina młode żyto, wydaje cienkie, luźne kłosy, w których po dojrzeniu znajdują się ziarna podobne do ziaren zbóż, lecz mniejsze, "chude" i brązowawe. Trawę tę znają zwłaszcza rolnicy, ogrodnicy i działkowcy, i to z najgorszej strony, jest ona bowiem uprzykrzonym chwastem, niezwykle trudnym do wytępienia. Przyczyną tych trudności z odchwaszczaniem jest fakt, że perz bardzo łatwo odrasta z niewielkich nawet kawałków swych podziemnych rozłogów. Są one długie (do kilkudziesięciu centymetrów), wyglądają jak biało kremowe sznury. To właśnie kłącza zawierają bardzo cenne substancje, których właściwości lecznicze znane były już w średniowieczu. Później o nich zapomniano, a całą uwagę skierowano na tępienie perzu jako chwastu. Najwyższa pora docenić perz w lecznictwie! Fakt, ze jest on chwastem, ułatwia sprawę gdyż odpada konieczność specjalnej uprawy. Aby zdobyć surowiec zielarski, trzeba kłącza wykopać w marcu lub wczesną jesienią. Najlepiej to zrobić widłami szeroko zębnymi. Z wykopanych kłączy trzeba wybrać możliwie grube. Następnie płucze się je dokładnie wodą i suszy. Dobrze wysuszone kłącza powinny mieć barwę słomy. Surowiec przechowywać należy w woreczkach z luźnej tkaniny, koniecznie w suchym i przewiewnym miejscu, ponieważ w wilgotnym czernieje i pleśnieje.
Pożytek dla zdrowia ; Perz to jeden z najtańszych, najłatwiejszych do zdobycia środków, które mogą pomóc naszemu niedomagającemu organizmowi, Związki zawarte w perzu, miedzy innymi witaminy A, B, i C, potas, żelazo, krzemionka, cukry, mają działanie ogó1noustrojowe. Kłącze jest przede wszystkim środkiem "czyszczącym krew", poprawiającym przemianą materii, moczopędnym i przeciwmiażdżycowym (obniża ilość cholesterolu we krwi). Stosuje się je w chorobach nerek ze skąpym wydzielaniem moczu i skłonnością do kamicy, w schorzeniach wątroby, kamicy pęcherzyka żółciowego, w trądziku, po kuracjach antybiotykami i w cukrzycy. Dla "odtruciu organizmu" proponujemy odwar: 1 łyżkę kłączy na 2 szklanki wody, pić ciepły, 3 razy dziennie po 1 szklanki po posiłkach. Aby poprawić smak, można dodać łyżeczkę miodu albo soku owocowego. W celu uzyskania lepszego efektu można kłącze perzu łączyć z innymi ziołami, na przykład ze skrzypem, liśćmi brzozy, kwiatami czarnego bzu, w jednakowych ilościach.
- Wysłany: Pon 8:49, 05 Mar 2012
Gość
Perz to taki chwast, który może dać w kość każdemu działkowcowi, ogrodnikowi i rolnikowi. A kiedy ich już nerwy poniosą to później ma ich leczyć
- Wysłany: Pon 8:59, 05 Mar 2012
Aga_w_chmurach
Gość
to tak samo jak z podagrycznikiem
- Wysłany: Pon 9:44, 05 Mar 2012
Grey Owl
Gość
Mila Dorotko
W Ustawie o Ochronie Praw Autorskich, ktorej teraz ze wzgledu na zaostrzanie sie przepisow coraz czesciej sie przygladamy by nie wpasc w klopoty - jest takie zdanie : "Korzystanie z utworu wymaga podania autora i źródła, z którego korzystamy."
Podaj prosze jeszcze zrodlo z ktorego korzystalas piszac ten tekst
- Wysłany: Pon 14:25, 05 Mar 2012
Dorota Anna
Gość
Jeny,zebym jeszcze pamietala skad to wzięłam!!...chyba z Kobieta Polska(?)
ale juz lecę podać skąd czarny bez wzięłam-to odtworzę
z Panem Perzem to mialam raz do czynienia, kiedy to w ferworze pomocy grzebania w glebie razem z Babcia natrafilam na Niego.
- nie ciagnij, bo nie ma co, niech sobie rosnie
bylam uparta, Pan Perz tez.
skonczylo sie na kilku fikolkach do tylu po swiezo skopanej glebie.
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach